Таланти Сумського ВПУ будівництва та автотранспорту, або Навіщо повару холодильник?

Кажуть, Юлій Цезар міг робити кілька справ одночасно. Що ж, він позаздрив би сучасним поварам, яким для успішної праці необхідно виконувати п’ять і більше справ. Про особливості роботи кухаря говоримо з випускником нашого училища Богданом Овсепяном.

 Богдане, ти свідомо обрав кулінарну долю?Повар Богдан 02

 Так, поступив навчатися на повара цілком осмислено. Закінчив 11 класів, але вже з 9 знав, ким буду.

 Чим займався після отримання фаху?

 Розпочинав працювати в їдальні 13 школи: цілодобово чистив картоплю. Згодом отримав змогу спробувати себе в ролі шеф-повара «Української хати». Напевно, багато хто здивується, але шеф-кухар майже не готує. Переговори з постачальниками, калькуляція, розробка нових cтрав – ось його завдання. Мав досвід у «Шафрані». Зараз працюю в гриль-барі “Twin Pigs”.

 Чи потрібен диплом для успішного працевлаштування?

 Диплом – це доповнення до знань, а не самі знання. Досвід – основа всього. Ніхто не допустить новачка готувати дорогі страви. Але старанність і бажання роблять свою: за досвідченими поварами ресторани самі стають у чергу.

 Чи є корисним навчання в училищі?

 Безумовно. Але справа в тому, що, доки ти учень, здається навпаки: все знаю, все зможу. Коли ж приходиш на роботу, розумієш, скільки дрібниць втрачено через лінь і зверхнє ставлення. Особливо важливою є дисципліна: навіть просто ходити на пари – це вже великий внесок у своє майбутнє.

 Яке твоє ставлення до телевізійних шоу про кулінарію?

 Це все показуха та рейтинги. Окремо стоять шоу на зразок «Ревізора», але й там не все просто: деякі заклади запрошують самі, до деяких приходять зненацька. Спонтанний наліт ревізора – справжнє обличчя кухні. Жодна кухня в світі не може виглядати ідеально – це міф. Під час роботи чистота неможлива.

Невже все так сумно? 

 Не зовсім. Особиста гігієна персоналу, прибране робоче місце – цілком нормальні та необхідні речі. Повари – головні люди. Від їхньої акуратності та відповідальності залежить імідж закладу. Імідж – це відвідувачі. Відвідувачі – це гроші.

 Повар Богдан 01 Які навички необхідні для роботи повара?

  Складно навіть перерахувати. Можу сказати напевно, що навчання в училищі – це пізнання базових речей. Мова й про фізику (температурні режими), і про хімію (що з чим поєднується). Так, можна робити все вдома методом проб і помилок, але це значні фінанси. Фізкультура теж вкрай необхідна:звикаєш до навантажень. Навіть коли ти морально втомлюєшся, треноване тіло тримає в тонусі.

  А про які навантаження мова?

 Був час, коли за місяць через мене пройшло 11 стажерів. Їхнє найкраще досягнення – 3 дні. Фізичне та психологічне навантаження – звична річ. Якщо не маєш швидкості думки та руху – ти нуль. Їжу необхідно приготувати за 15 хвилин. Коли в кожному замовленні 3-4 страви, а їх приносять ледве не кожну хвилину… Зі свого особистого досвіду можу сказати, що 2 людини можуть якісно нагодувати 80.

Розвієш деякі міфи про кулінарію?

Дехто вважає, що повари отримують готові заготовки. Що ж, мушу розчарувати таких людей. Скажімо, привезли карпа вагою 4,5 кг. Мені треба почистити його, розібрати, розфілеювати, вирахувати кількість відходів, вихід готової продукції, зробити заготовки. Нічого готового немає.

 Наскільки важливим є порозуміння в колективі?

 Усі взаємопов’язані. Зробив свою справу – допоможи іншому. Інакше ніхто не допоможе тобі в тяжку хвилину. Ось чому важливо бути універсалом: по-перше, легше знайти роботу, по-друге, комфортніше працювати.

 Що можеш порадити тим, хто тільки навчається на кухара?

 Повар – прекрасна професія. Не треба думати, що їсти: для чого взагалі вдома маю холодильник? (сміється) Якщо ж серйозно, то, безумовно, необхідно любити свою професію. Дуже радий, що моя сестра, яка зараз навчається в Сумському ВПУ будівництва та автотранспорту, також «захворіла» кулінарією. Як їй, так і всім іншим можу порадити постійно розвиватися. Училище надає гарні базові знання, які потребують розширення. Тож забудьте про лінь і йдіть до своєї мети!

Напишіть відгук